niedziela, 1 marca 2015

Niepokojące problemy stomatologiczne u psówCzy zęby naszych psów są białe i błyszczące?

Niestety u większości psów, nie są.

Według weterynarzy z American Veterinary Dental College, choroby zębów są problemem numer jeden wśród zwierząt w dzisiejszych czasach.

Ponad 70 procent psów i kotów cierpi z powodu choroby przyzębia już wieku dwóch lat.

Badania wykazały, że choroby przyzębia u ludzi jak i zwierząt domowych powodują powstawanie chorób ogólnoustrojowych - nerek i wątroby, choroby serca, choroby płuc, powikłania cukrzycy, problemów w czasie ciąży, a nawet raka.

Według jednego z holistycznych weterynarzy:

"Te poważne problemy zdrowotne powstają lub nasilają się poprzez stałą obecność bakterii w jamie ustnej, które przedostają się do krwiobiegu poprzez stan zapalny lub krwawiące dziąsła. Dobrą wiadomością jest to, że wiele z tych dolegliwości po usunięciu choroby zębów zostanie rozwiązana pod warunkiem, że dobra higiena jamy ustnej będzie zachowana. "

Jak odwrócić chorobę stomatologiczną?

Holistyczni weterynarze wiedzą, że proste zmiany w diecie często wystarczą aby odwrócić choroby zębów u psów.

Weterynarz Michael F. twierdzi, "Otyłość i dentystyczne problemy związane są z wysoko przetworzonymi karmami dla zwierząt domowych, szczególnie tych o wysokiej zawartości zbóż."

Holistyczny weterynarz Don H. zgadza się z tą tezą:

"Wysoki poziom cukrów i węglowodanów prostych powoduje szybkie namnażanie się bakterii w jamie ustnej."

Tak więc  komercyjne karmy dla zwierząt domowych zawierające około 40% cukrów i węglowodanów, są główną przyczyną chorób stomatologicznych u psów.

Australijski weterynarz holistyczny zaobserwował  również znaczące zmiany w zdrowiu jamy ustnej swoich psich pacjentów przy zmianie diety z suszek do surowego pożywienia. Zmiany były tak znaczące, że nazywał suszki "fast-foodami".

Może to zwolennikom suchych karm wydawać się zbyt trudne porównanie krokietów do fast foodów, ale  doktor wykonał eksperyment, który potwierdził  jego stwierdzenie ...

Eksperyment

Ponieważ doktor zaobserwował znaczną poprawę zdrowia i wyglądu zębów związaną ze zmianą karmienia  domową, surową dietą, zastanawiał się, "Jak szybko stan zębów zdrowych psów zacznie się pogarszać, jeśli będą karmione fast-foodem?"

I rozpoczął bardzo interesujące studium ...

Zwerbował cztery psy karmione naturalną domową karmą i przez następne 17 dni karmił je suchą karmą - Science Diet Food karmą weterynaryjną bo niby jest lepsza, bardziej zbilansowana..
Tak wyglądały zęby psów:
Każde zdjęcie pokazuje zęby psie kiedy jadły surowy pokarm oraz zdjęcia po karmieniu suchym jedzeniem. Pojawił się u tych psów śmierdzący oddech, żółte zęby, ból i krwawiące dziąsła i miało to miejsce w zaledwie 17 dni po karmienia dietą weterynaryjną.

"Ponieważ bakterie nie były usunięte nastąpiło ich namnożenie", wyjaśnia doktor. "Bakterie te mają teraz dostęp do reszty ciała, dlatego zwierzęta cierpią z powodu chorób wątroby, nerek, serca, układu odpornościowego, i tak dalej. "

Dr F. ostrzega,

"Utrzymanie higieny jamy ustnej psów, wraz z dobrym odżywianiem – gdzie brak jest wysoko przetworzonych składników żywnościowych dla zwierząt, zwłaszcza glutenu kukurydzy i soi zapobiega rozwojowi chorób i oszczędza zwierzęciu cierpienia. Problemy z zębami, ściśle związane z dietą, są bardzo częste u psów i kotów, które leczone zbyt późno, powodują wiele cierpienia, czasem paraliż, a nawet powoduje powstanie śmiertelnej choroby. "

Wnioski

Czyszczenie zębów pod znieczuleniem w dzisiejszych czasach stało się normą, ponieważ ogromna większość psów cierpi na choroby zębów spowodowane karmieniem sztuczną karmą i nadmiarem skrobi.

Problemy stomatologiczne spowodowane karmieniem psa przetwarzaną dietą powodują jeszcze jedno ryzyko związane z czyszczeniem zębów.

Weterynarz holistyczny dr Christopher A. napisał "Opiekunowie, którzy oddają swoje psy do czyszczenia zębów czasem przechodzą silny wstrząs – przyprowadzają bowiem do lecznicy wyglądające zdrowo zwierzęta, a odbierają je w plastikowej torbie. Przed wykonaniem zabiegu, żaden opiekun nie jest informowany jak wielkie ryzyko związane jest ze znieczuleniem. Zamiast poinformować opiekuna o niebezpieczeństwie podsuwane mu są  pod   nos dokumenty do podpisania i wyrażenia zgody na zabieg."

Dr F. dodaje,

"Czyszczenie zębów regularnie w znieczuleniu ogólnym jest bardzo ryzykownym sposobem zarabiania pieniędzy, które może zakończyć się śmiercią zdrowego zwierzęcia."

 Mały eksperyment doktora powinien otworzyć oczy wielu opiekunom zwierząt domowych.

Weterynarz dr Will F. zgadza się:

"Czy wilki umierają będąc bezzębnymi? Albo czy żyją ze zbutwiałymi zębami, kamieniem nazębnym lub z żółtymi zębami? Oczywiście, że nie. Jak to możliwe? "

Być może, mówi dr F. ważniejsze pytanie powinno brzmieć: dlaczego i po co ten szum związany z czyszczeniem zębów i pojawieniem się stomatologii weterynaryjnej? I co powoduje te wszystkie choroby zębów?

"Istnienie tej groźnej dla życia przewlekłej choroby pochodzi od odbiegającego od prawidłowego modelu sposobu żywienia naszych zwierząt domowych.”

Tak więc surowa dieta i surowe kości utrzymują zęby „dzikich mięsożernych" w najlepszym stanie, i my opiekunowie możemy to samo zrobić dla naszych domowych zwierząt mięsożernych. Surowe mięso zawiera naturalne enzymy, które nie pozwalają przyklejać się resztkom do zębów, w przeciwieństwie do diet, które są bogate w skrobię. Istnieją również karmy reklamowane jako pomagające zachować czyste zęby ze względu na ich działanie ścierne. Jeśli kiedykolwiek obserwowałeś swojego psa jedzącego suszki, z pewnością zauważyłeś, że pies w ogóle ich nie żuje tylko łyka je w całości. Zachęcam wszystkich opiekunów aby karmili swoje psy wysokiej jakości surową dietą oraz wysokiej jakości gotowaną dietą uzupełnioną organicznymi suplementami jeśli nie mogą karmić surowym pokarmem.

Mimo odpowiedniej diety, niektóre psy są genetycznie predysponowane do choroby stomatologicznej ... zwłaszcza ras miniaturowe i rasy z krótkim czołem.

Ale i w takim przypadku istnieje rozwiązanie – to  rekreacyjne, surowe kości. Podając je swoim zwierzakom pomagamy usunąć kamień nazębny z ich zębów w staroświecki sposób - poprzez szlifowanie ich żuciem. Istnieje kilka przeciwwskazań do podawania surowych kości.  Zapytaj więc swojego zaufanego weterynarza, jakie surowe kości byłby dobrą "szczoteczką" dla Twojego psa.

Czy przekonałam Cię choć trochę do zmiany diety swojego psa?

Czy jesteś gotowy do rozpoczęcia karmienia surową dietą?

Jeśli chciałbyś zmienić dotychczasową dietę swojego psa, napisz – pomogę Ci dokonać tej zmiany. To nie jest takie trudne.

Życzę Tobie i Twojemu psu dużo zdrowia.

5 komentarzy:

 1. O zęby psiaka też trzeba dbać. Ja mojemu podaje takie kości http://www.shamanpets24h.pl/kosc-prasowana-naturalna-gryzak-dla-psa-8cm-32cm.html przy żuciu,żeby usunął sobie osad z zębów, a oprócz tego myje mu zęby i jak na razie zęby ma ładne.

  OdpowiedzUsuń
 2. Surowe kości i dieta potrafią pięknie oczyścić nawet bardzo zapuszczone zęby. Miałam psiaka starszego ze schroniska, wiadomo jak jest u nich z zębami. Kości w ruch i bez porównania poprawił się oddech oraz stan uzębienia. Prawie całkowicie kamień i osady zniknęły.

  OdpowiedzUsuń
 3. To prawda :). Dziękuję za komentarz.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziekuje! W lecie, z przerazeniem, u mojego 2,5 rocznego psa, jedzacego suchy pokarm, zauwazylam zolto-szara skorupe na zebach!
  Przewertowalam caly internet i na szczescie trafilam na ten artykul!
  Stwierdzilam ze zanim udam sie do weterynarza, sprobuje zmienic mu diete /nigdy nie bylam za sucha karma, ale weterynarz mnie zastraszyl i namowil na nia!/.
  Niestety nie stac mnie na surowa diete dla psa, ale zaczelam mu gotowac pol na pol ryz z miesem i marchewka i kupilam kosci /prawdziwe! surowe!/.
  Wbrew temu, czego sie nasluchalam od weterynarzy, moj pies mial sie swietnie bez chrupek!
  A 2 TYGODNIE pozniej... caly osad znikl!

  POLECAM! Sprobojcie, zanim Wasz pupil straci zdrowie, bo producenci suchej karmy chca na Was zarobic...

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuję również, za wspaniałe wieści. Dieta surowa wcale nie musi być droga. Dietę gotowaną nalezy uzupełniać naturalnymi suplementami witaminowo-mineralnymi, probiotykami, enzymami oraz olejem. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń