środa, 18 lutego 2015

Tajemnice witaminy B 12.

Witamina B12 jest ogólną nazwą związków z grupy kobalamin, tzw. korynoidów o zbliżonej budowie chemicznej i podobnych funkcjach fizjologicznych. Istnieje wiele form witaminy B12 i nie wszystkie są jednakowo skuteczne. Methylcobalamina uważana jest za najbardziej skuteczną formę. W Polsce są produkty zawierające matyhylocobolaminę ale zawierają w swoim składzie dodatkowe składniki niekorzystne dla zdrowia psa. Najczęściej  dostać można mniej kosztowną cyjanokobalaminę, którą zawierają również karmy przemysłowe. Co prawda wątroba przekształca ograniczoną ilość cyjanokobalaminy do metylokobolaminy ale nie na tyle aby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie organizmu psa.

Funkcje witaminy B12

Zdrowe psy wymagają pewnej niewielkiej ilości metylokobalaminy B12. Zalecana dawka wynosi zwykle 0,5 mikrogramów na kg masy ciała dla dorosłych psów. Zapotrzebowanie to zwiększa się z wiekiem z powodu mniejszego wchłaniania.

Witamina B12 jest niezbędna dla konwersji homocysteiny w metioninę, który odgrywa ważną rolę w syntezie białek dla prawidłowej funkcji układu sercowo-naczyniowego. Konwersja zapobiega gromadzeniu homocysteiny, który może prowadzić do powstania choroby serca.
    
Metylkobalamina B12 jest znana jest również jako ochraniająca organizm przed chorobami neurologicznymi. Wspiera prawidłowy wzrost i rozwój psów i ludzi poprzez wzmacnianie osłonek tłuszczowych obejmujących zakończenia nerwowe. Stwierdzono również,  że witamina B12  zwiększa syntezę niektórych białek, które ułatwiają regenerację nerwów.

Witamina B12 zapobiega niedokrwistości u zwierząt, a poprzez współpracę z kwasem foliowym reguluje tworzenie krwinek czerwonych oraz usprawnia przyswajanie i wykorzystanie żelaza. Witamina B12 jest konieczna do przywrócenia prawidłowego trawienia, wchłaniania składników odżywczych i przeprowadzenia metabolizmu węglowodanów i tłuszczów. Pomaga również w tworzeniu komórek i zapewnia długowieczność komórkową. Utrzymuje płodność psów.

Objawy niedoboru witaminy B12

Niedobór witaminy B12 u zwierząt domowych może być spowodowany wieloma przyczynami, w tym również uwzględnia się genetykę,  różnymi chorobami, pasożytami, nieprawidłowo ułożoną dietą lub zbyt dużą ilością białka w pożywieniu. Nie jest to zbyt częsty incydent, ale to dobry pomysł, aby wziąć go pod uwagę w razie wystąpienia problemów zdrowotnych u pupila..

Objawy niedoboru witaminy B12 to:

- zaburzenia neurologiczne
- niedokrwistość złośliwa
- zwyrodnienie rdzenia kręgowego - zaburzenia chodu
- zanik kości
- zmęczenie i depresja
- zaburzenia trawienia i zaparcia
- zawroty głowy
- powiększenie wątroby
- zaburzenia widzenia
- bóle głowy
- zapalenie języka
- nerwowość i rozdrażnienie
- trudności z oddychaniem
- kołatanie serca

Naturalne źródła witaminy B12

- owoce morza: makrela, śledź, małże, itp.
- jajka
- produkty mleczne
- podroby: nerki, wątroba
- lucerna
- drożdże piwne

Można podawać te produkty wymieszane z domowymi posiłkami lub jako smakołyki.

Uwaga : Jeśli zdecydujesz się podawać swojemu psu witaminę B12 lub suplement witaminy B-Complex, upewnij się, że nie jest on konserwowany benzoesanem sodu lub słodzony ksylitolem.

Suplementy witaminy B12 mogą  pomóc psom, które cierpią z powodu dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego lub z powodu choroby nerek.

Jak  podawać witaminę B12 psom?

Suplement witaminy B12 można podawać psom na wiele różnych sposobów, tak jak w przypadku ludzi. Najbardziej rozpowszechnioną metodą jest podawanie suplementu do pyszczka, można też rozdrobnić tabletki i wsypać je go do pokarmu zwierzęcia lub przez wymieszanie rozdrobnionej witaminy z wodą i podawanie jej bezpośrednio do pyszczka przez strzykawkę. Zwiększenie ilości mięsa w diecie będzie również dostarczało więcej witaminy.

Psy, u których stwierdzono EPI lub SIBO mają  trudności z wchłanianiem witaminy B12, wtedy pozostaje podawanie witaminy w postaci iniekcji. Niektórzy opiekunowie będą chcieli aby zastrzyki wykonywał lekarz weterynarii, można też za jego zgodą, wykonywać zastrzyki samemu. Zazwyczaj zastrzyki  zalecane gdy u psa stwierdzono chorobę układu pokarmowego lub dziedziczne uwarunkowanie uniemożliwiające absorbowanie witaminy poprzez jedzenie. Zastrzyki podaje się zazwyczaj w tylną łapę psa i są zazwyczaj podawane  raz w tygodniu przez pierwsze pięć lub sześć tygodni, co dwa tygodnie przez kolejny okres kilku tygodni i w końcu w okresach miesięcznych. Obecnie witamina B12 podawana jest również podskórnie codziennie.

Przed przystąpieniem do podawania suplementów w postaci tabletek lub zastrzyków, lekarz weterynarii przeprowadza badania krwi psa żeby potwierdzić niedobór witaminy. Jeśli taki wystąpi wybierze odpowiedni sposób dawkowania. W niedługim czasie będzie można zauważyć u suplementowanego psa poprawę apetytu i wzrost energii, przyrost masy ciała i poprawę problemów żołądkowo-jelitowych

Weterynarz również ustali czy konieczne będzie podawanie  suplementów w perspektywie krótko- lub długoterminowej. Potencjalne skutki uboczne po podawaniu psu witaminy B12 są minimalne. B12 jest witaminą bezpieczną i nietoksyczną. Nie należy także obawiać się przedawkowania, ponieważ nie jest ona magazynowana w organizmie. Krew wchłonie tylko tyle witaminy, ile potrzebuje w danym momencie, a reszta zostanie wydalona poprzez oddawanie moczu. Witamina B12 jest naprawdę bezpiecznym rozwiązaniem dla chorych psów, więc porozmawiaj ze swoim z lekarzem weterynarii o zastrzykach z witaminą B12 lub suplementach dla swojego zwierzaka, jeśli zauważyłeś u niego jakieś niepokojące Ciebie objawy.

Jeśli wyniki badania krwi potwierdzą niedobór witaminy B12, weterynarz może  zasugerować suplementację.

Witaminę B12 można również podawać psom starszym, u których stwierdzono choroby nerek lub ich niewydolność. Choroby tej nie można wyleczyć ale właściwa opieka i  leczenie może przedłużyć życie psa. Ponieważ psy z chorobami nerek wydalają więcej moczu, niedobór witaminy B12 powstają bardzo łatwo. Twój pies może również stracić apetyt z powodu niedoboru witaminy B12. Lekarz weterynarii może zalecić wtedy jej suplementację. Zastrzyki mogą być podawane domięśniowo zazwyczaj w tylną łapę, albo strzykawką bezpośrednio do pyska psa. Teraz też podaje się zastrzyki podskórnie.Jeśli Twój pies cierpi z powodu różnych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, witamina B12 może złagodzić te dolegliwości i przyspieszyć leczenie. Jeśli pies cierpi z powodu niedoboru witaminy B12 i witamina ta nie jest uzupełniana, może powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Dziękuję :)

29 komentarzy:

 1. Spirulina posiada analog wit B12 i blokuje wchłanianie właściwej witaminy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Z całym szacunkiem... Artykuł poświęcony jest witaminie B12, a nie spirulinie i analogowi witaminy B12. Nawet o tym nie wspomniałam. Pozdrawiam :).

  OdpowiedzUsuń
 3. Z całym szacunkiem.....Ale Pani zachwala spirulinę,która upośledza wchłanianie wit. B12 i mój komentarz jest jak najbardziej na miejscu, bo mowa jest właśnie o tej witaminie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo proszę mi wskazać, w którym miejscu, bo ja nie widzę, jakoś:)

  OdpowiedzUsuń
 5. No tak, powiedział, co wiedział i zniknął. Proszę Państwa, blog jest poświęcony tematyce psów. Jeśli chodzi o wegetarian mają oni swoje fora, blogi, strony i tam proszę wpisywać swoje komentarze. Artykuł powyższy dotyczy stosowania witaminy B12 u psów mających problemy zdrowotne związane z jej niedoborem. To weterynarz podejmie decyzję w jakiej formie będzie ona podawana psu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Mój owczarek niemiecki miał robione ostatnio badania diagnoza - zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki , w badaniach jest jeszcze parę innych uchybień od normy ale między innymi też niedobór B12 mamy zaleconą cyjanokobalaminę w tabletkach , dawka jak dla dzieci .

  OdpowiedzUsuń
 7. To przykre kiedy ukochany psiak choruje. Proszę sprawdzić, czy wit. B12, którą Anonimie posiadasz zawiera również tzw. czynnik wewnętrzny ponieważ tylko w takiej formie cyjanokobalamina zostaje przyjęta przez organizm. Jeśli nie, proszę zdecydować się na podawanie witaminy w zastrzykach. Są niebolesne.

  OdpowiedzUsuń
 8. Oj tak , tym bardziej że pies ma dopiero 4 lata , więc całe życie jeszcze przed nim . Na szczęście odpowiedź na leczenie enzymami jest dobra :) . Biegunki ustały , pies czuje się dobrze , przesypia całą noc i już nie budzi nas o 3 nad ranem z rozpaczliwą prośbą o wypuszczenie go na zewnątrz . W kupach nie ma niestrawionego pokarmu . Psiak zaczął powoli przybierać na wadzę :) . Jest pod stałą kontrolą weta .

  W TV często widzę reklamę tabletek Revettia - głównie chodzi mi o te na sierść i trawienie . Jak Pani sądzi mogłabym wspomagać tym mojego psa czy lepiej nie eksperymentować ? Wiem że nie wszystko co reklamowane jest dobre .

  OdpowiedzUsuń
 9. Przykro mi ale nie mogę polecać suplementów, których nie znam. Rzadko zdarza się aby suplementy sprzedawane w sieciach handlowych czy aptekach były organiczne. Ich podawanie czasem może zaszkodzić niż pomóc. Polecam opiekunom, którzy zwracają się do mnie z prośbą o pomoc organiczne preparaty. Jestem pewna ich skuteczności i oddziaływania na organizm psa i jego opiekuna. Cieszę się, że udało się opanować w miarę chorobę. Z EPI niekiedy trzeba powalczyć. Trzymam mocno kciuki za psiaka. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Oczywiście wiemy że choroba nie jest uleczalna i że będziemy się z nią zmagać do końca życia naszego psiaczka . Najważniejsze jednak że jest poprawa i że pies może cieszyć się życiem w pełni ;) .

  Dziękuję za odpowiedz i za kciuki dla naszego psiny :)
  Pozdrawiamy :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Dziękuję że Pani prowadzi taki blog. Bardzo mi pomógł. Moja colli ma 8lat i EPI . Tylko ze nasz wet jest strasznie oporny na diagnozę inną niż bakteria lub pasożyt. Więc czytam Pani wpisy notuje obserwuję sunie i do weta z moją diagnoza. Niestety nie stać mnie na innego. Ale gdyby nie Pani czytelne i zrozumiałe wpisy to luna by już nie żyła . Już połowę masy ciała straciła Ale wierzę że wyjdziemy na prostą. Jutro jadę mu przedstawić teorię z Wit b12 w zastrzykach . Zobaczymy co powie.jestem jednak zdeterminowana i nawet jak się nie zgodzi to pójdę do lekarza pierwszego kontaktu. Tylko nie wiem czy lunie całkiem już mięśnie nie zanikly. Czy jest to możliwe? Jak wtedy podać zastrzyk ?

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo proszę o pilny kontakt psiediety@blogspot.com postaram się pomóc, a przynajmniej podpowiem, jak dalej działać. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 13. Witam
  Mam owczarka niemieckiego i zastanawiam się czy mogę mu podać ten konkretny preparat (chodzi mi tylko o skład) ponieważ nie rozumiem pojęcia "czynnik wewnętrzy" ;-)
  https://www.naturell.pl/produkty/witamina-b12.html

  Pozdrawiam
  Daniel

  OdpowiedzUsuń
 14. Czynnik wewnętrzny (IF) to białko wytwarzane przez wyspecjalizowane komórki wyściełające ściany żołądka. Jest ono niezbędne w procesie wchłaniania witaminy B12 z pożywienia. Podczas trawienia kwasy żołądkowe uwalniają witaminę B12 z pożywienia, a czynnik wewnętrzny wiąże się z nią i umożliwia jej wchłanianie w odpowiedniej części jelita cienkiego. Bez odpowiedniej ilości czynnika wewnętrznego wit. B12 nie jest wchłaniana i organizm nie wytwarza wystarczającej liczby czerwonych krwinek, co prowadzi do niedokrwistości. Prócz tego może również obniżyć się liczba neutrofili i płytek krwi (neutropenia, trombocytopenia).
  Można w Internecie kupić wit. B12 z czynnikiem wewnętrznym to Trinifac B
  Wymieniony przez Pana produkt jest nic nie wart, nie zostanie przyswojony. Dlaczego nie uda się Pan do lecznicy i nie skorzysta z zastrzyków z wit.B12. Podaje się go u nasady ogona przez 5 dni. Zastrzyk jest niebolesny i nie jest drogi. Dlaczego więc kupować coś, co nie przyniesie skutku, a zwlekanie może pogorszyć stan psa.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 15. Witam. Moja suczka od 2 miesiecy cierpi ma straszne biegunki. Dopiero trzeci weterynarz zdiagnozowal EPi. Dostaje milgamma N ale poprawy nie widac. Nie potrafie doczytac czy zawiera czynnik zewnetrzny. Bierze dodatkowo tylbian, aptobalace, amyladol i encorton. Prosze o pomoc :(

  OdpowiedzUsuń
 16. Witam. U mojej suni zdiagnozowano Sibo. Oprocz tylbianu i masy suplementow dostaje Milgamma N w zastrzykach ale nigdzie nie umiem doczytac czy zawiera ten czynnik zewnetrzny. Prosze o pomoc :(

  OdpowiedzUsuń
 17. Mam dwie różne diagnozy. To EPI czy SIBO? A może jedno i drugie?
  Proszę o kontakt psiediety@gmail.com
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 18. Witam właśnie chciałam zapytać czy lek milgamma jest bezpieczny dla psa ze względu na zawartość alkoholu benzynowego,nie ma możliwości zatrucia? Vet zalecił ale ponieważ to starszy psiak z różnymi dolegliwościami to chce się upewnić że mogę podać..

  OdpowiedzUsuń
 19. To cyjanokobalamina czyli wit.B12. Nie wypowiadam się na temat leków zleconych przez weterynarzy. Takie pytanie powinna Pani zadać zlecającemu ten środek. Nie napisała Pani czy to drażetki, czy ampułki do stosowania domięśniowego. Drażetki nie będą skuteczne ponieważ w Polsce nie ma wit B12 z czynnikiem wewnętrznym ułatwiającym wchłanianie witaminy tak prosto tłumacząc. A jeśli do iniekcji to zastrzyki wykonuje weterynarz u nasady ogona. Nie jest to bolesny dla psa zabieg. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 20. Witam od dwóch miesięcy borykamy się z objawami typowymi do niedoboru B12, pies nie odgina łapek ma problemy z poruszaniem się jest wygięty w łuk, brzuch jak decha. Wet wysłał na rezonans i tomografię na które nas nie stać, chcieliśmy uśpić ale zadzwoniliśmy do weterynarza znajomego który powiedział, że objawy są typowe dla niedoboru i że mamy spróbować podawać B12. Jutro idziemy zakupić w aptece. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 21. Weterynarz powinien też zaproponować podawanie wit. B12 w zastrzykach. Apteczne, tanie preparaty niewiele zdziałają. Szkoda pieniędzy. Podawanie wit. B12 w zastrzykach nie jest drogie ale za to bywa bardzo skuteczne. Nie zawsze też opisany przez ciebie Anonimie objaw wskazuje na niedobór witaminy. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mamy B12 w zastrzykach. Wiemy że to może nie być niedobór, ale w obecnej sytuacji niestety nie mamy wyboru... I musimy się chwytać wszystkiego. Pozdrawiam

   Usuń
 22. Trzymam kciuki za powodzenie terapii. Choć ja przed podaniem witaminy poprosiłabym o wykonanie badania krwi na jej poziom. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 23. Witam,
  zribilismy psu profil trzustkowo-jelitowy wit. B12 ponizej normy, kwas foliowy ponizej normy TLI 50 czyli podwyzszone. Pies dostaje zastrzyki wit. B12,metranidazol, kwas foliowy, Encorton i probiotyk. Karma weterynaryjna Specific CDD-HY Allergy. Zastanawiam sie na dobrym leczeniem martwi mnie podwyzszenie TLI. Czy pies dobrze jest prowadzony steryd moze wywolac zapalenie trzustki?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 24. Według podanej informacji pies ma już zapalenie trzustki i SIBO. Steryd uszkodzi wątrobę. Dieta tez nie jest właściwa. I dla mnie leczenie metronidazolem i sterydem jest nie do przyjęcia. Pogłębi tylko dysbiozę. Najlepiej żeby psem zajął się weterynarz stosujący naturalne metody leczenia. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 25. Dzień dobry,
  czy taki skład witaminy B 12 będzie odpowiedni dla psa? substancje czynne: metylokobalamina, pirydoksyna, biotyna i kwas foliowy;substancja przeciwzbrylająca: celuloza mikrokrystaliczna,
  substancja powlekająca: hydroksyproplmetylceluloza (otoczka kapsułki).
  Będę wdzięczna za informację

  OdpowiedzUsuń
 26. Aby witamina B12 była skuteczna musi zawierać tzw. czynnik wewnętrzny. To składnik wytwarzany przez komórki okładzinowe śluzówki żołądka. Łącząc się z witaminą B12, umożliwia jej wchłanianie. Preparat można kupić w Stanach, Niemczech, Wielkiej Brytanii. Jeśli pies ma problemy związane z niedoborem wit. B12 najlepiej podawać ją w injekcji. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 27. Jaki preparat z witaminą B12 lub w ogóle z witaminami B podawać profilaktycznie psu z Epi (11 miesięcy)?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W przypadku EPI najlepsza będzie wit. B12 z tzw. czynnikiem wewnętrznym. To składnik wytwarzany przez komórki okładzinowe śluzówki żołądka. Łącząc się z witaminą B12, umożliwia jej wchłanianie. Preparat można kupić w Stanach, Niemczech, Wielkiej Brytanii. Jest to bardzo drogi preparat. Jesli cena przekracza nasze możliwości finansowe najlepiej wit. B12 uzupełniać poprzez iniekcje u weterynarza. Inne preparaty z wit. B12 nie będą skuteczne. Pozdrawiam.

   Usuń