sobota, 27 grudnia 2014

Cykl artykułów - czymogę podać psu... kurkumę?Kurkuma jest używana w Indiach od ponad dwóch tysięcy lat jako pożywienie i lekarstwo nazywane Świętym Proszkiem. Medycyna ajurwedyjska przewiduje użycie kurkumy do leczenia wielu przypadków, m.in. do aplikacji na rany i infekcje. W medycynie chińskiej używa się jej jako środka antydepresyjnego. Składnik czynny kurkumy to curcumin. Współczesne badania pokazały, że curcumin ma własności antybiotyczne, antywirusowe, przeciwzapalne i przeciwutleniające.
 
Ajurweda to wedyjska, licząca ponad 5000 lat sztuka naturalnego uzdrawiania. W dosłownym tłumaczeniu oznacza wiedzę o życiu (veda - wiedza, ayur – życie). Jest najstarszym na świecie zintegrowanym systemem  medycznym służącym zachowaniu dobrego zdrowia i długiego życia.

Starożytne przysłowie ajurwedyjskie mówi - "Kiedy dieta jest zła - medycyna jest nieskuteczna. Kiedy dieta jest dobra - medycyna jest niepotrzebna"

To liczące tysiące lat jest jak najbardziej aktualne w obecnych czasach. Według niego zdrowie osiąga się nie poprzez leczenie lecz poprzez profilaktykę czyli właściwym odżywianiu się, ruchu, właściwym stylu życia w celu przywrócenia równowagi w organizmie.

To co jemy i dajemy do jedzenia naszym pupilom do jedzenia jest kluczem do zdrowia lub choroby.
Ach, rozpisałam się... Co prawda Ajurweda nie jest moim stylem na życie ale zawiera wiele prawd, z którymi wielu ludzi i opiekunów powinno się zapoznać.

Wracajmy do kurkumy…

Przyprawa Życia…

Wiadomo, że kurkuma jest przyprawą. Że stosowano ją już w starożytnych Indiach. Ale co może mieć ona wspólnego z Twoim psem, zapytasz?

Bioaktywnym związkiem (aktywny składnik o właściwości leczniczych) kurkumy jest "kurkumin". Kurkumina jest odpowiedzialna za jego jasno pomarańczowy kolor, jak również za szereg korzyści zdrowotnych. Kurkumin działa jako przyprawa ale też jako lek przeciwbólowy. Z tego powodu okazuje się być świetnym dodatkiem do żywności dla psów, które cierpią z powodu dolegliwości i chorób powodujących ból.

Ale to nie wszystkie jej zalety! Spójrzmy może bliżej na założenia medycyny wschodniej, aby zrozumieć, w jaki sposób należy działać aby utrzymać dobry stan zdrowia.
 
Tradycyjna azjatycka medycyna używa kurkumy również ze względu na jej zdolność do detoksykacji organizmu, oczyszczenia krwi, jako środek stymulujący produkcję żółci w wątrobie, dezynfekującej rany i jako środek tonizujący żołądek. Ponadto stosuje się ją do leczenia biegunki i innych dolegliwości żołądka, a także w celu wyeliminowania grzybicy skóry i  infekcji grzybiczej w organizmie. W Afganistanie i Pakistanie, kurkuma jest stosowana na oczyszczanie ran i zapobieganiu nawrotom infekcji bakteryjnych.

 
Szeroki spektrum działania kurkumy

Zachodnia medycyna dopiero raczkuje jeśli chodzi o osiągnięcia Medycyny Wschodniej. Obecnie kurkuma podlega wszechstronnym badaniom w celu sprawdzenia, czy rzeczywiście można wykorzystać jej właściwości do leczenia farmakologicznego i / lub zmniejszenia objawów związanych z szerokim zakresem chorób. Narodowy Instytut Zdrowia w Stanach prowadzi obecnie 19 badań klinicznych na temat kurkumy i kurkuminy. "Kurkuma jest jednym z najsilniejszych naturalnych środków przeciwzapalnych dostępnych na rynku", mówi dr Randy J. Horwitz, dyrektor medyczny Arizona Centrum Medycyny Integracyjnej i profesor medycyny klinicznej na Uniwersytecie Arizona College of Medicine.
 
Dr Horwitz potwierdza również, że badania przeprowadzone na Uniwersytecie Arizona wykazały silne działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe zmniejszające objawy związane z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Badania kliniczne wykazały, że kurkumina w kurkumie jest silnym przeciwutleniaczem. Przeciwutleniacze neutralizują wolne rodniki, które powodują bolesne stany zapalne i uszkodzenie stawów dotkniętych zapaleniem.
 
Jest to dość istotna informacja dla opiekunów psów, cierpiących na bóle stawów i dolegliwości związane ze starzeniem się w ogóle.
 
Właściwości przeciwzapalne, w połączeniu z faktem, że kurkuma jest naturalnym środkiem antyseptycznym i przeciwbakteryjnym, sugeruje, że jest także użyteczna do odkażania i leczenia uszkodzeń skóry. Można wymieszać kurkumę z miodem i taką pastą smarować uszkodzone tkanki. Kiedyś pisałam o właściwościach surowego miodu, więc prawdopodobnie już wiesz, że miód ma również wysokie właściwości antybakteryjne. Zaznaczam, że istnieje przeciwwskazanie do stosowania takiej pasty. Trzeba będzie mieć na oku naszego futrzaka bo kombinacja kurkumy i miodu może być dla niego również smakowitym kąskiem.
 
Zdrowe serce

Innym problemem związanym z naszymi starszymi zwierząt jest zapewnienie im zdrowia ich serca. Podobnie jak my, nasze psy są podatne na powstawanie skrzepów krwi i gromadzenie nadmiaru cholesterolu. Być może słyszeliście takie określenia LDL (zły cholesterol) i HDL (dobry cholesterol). Kurkuma powoduje obniżenie stężenia cholesterolu frakcji LDL, pozwalając utrzymać zdrowe serce i zdrową wątrobę.
 
Ponadto, kurkuma pomaga rozrzedzić krew zmniejszając w ten sposób pojawienie się  ryzyka śmiertelnych skrzepów, które mogą prowadzić do zawałów serca i udarów mózgu. Jeśli Twój pies otrzymuje leki, zwłaszcza te rozrzedzające krew powinieneś skonsultować ilość podawania kurkumy z weterynarzem holistycznym.

Wielki wymiatacz toksyn…

A co z wątrobą? Czy można podawać psy kurkumę w przypadku jej dolegliwości? 

Nasze środowisko jest coraz bardziej toksyczne i to, co obciąża nasz organizm wpływa również na nasze psy. Nasze zwierzęta są podatne na działanie toksyn w środowisku oraz tych pochodzących z żywności, zwłaszcza z karm przemysłowych oraz smakołyków.
 
Wątroba odgrywa istotną rolę w usuwaniu z organizmu toksyny. Pomyśl o wątrobie jako głównym ośrodku przemysłowym ciała. Zakład ten jest zaangażowany w prawie każdy biochemiczny procesu niezbędny do pracy ciała. Jest to niezwykle ważna maszyna utrzymania ogólnego stanu zdrowia zwierzaka.
 
Kurkumina działając oczyszczająco na wątrobę prawdopodobnie stymuluje produkcję żółci niezbędnej do trawienia tłuszczu w wątrobie. Aktywne psy potrzebują co najmniej 20% tłuszczu w diecie, dlatego też wytwarzanie żółci jest niezbędne dla utrzymania ich dobrego zdrowia.
 
W skrócie, kurkuma zwiększa zdolność wątroby do metabolizowania tłuszczu i usuwania odpadów z organizmu.
 
 Jeśli Twój pies cierpi już z powodu choroby wątroby, powinieneś skonsultować się z lekarzem weterynarii stosującym również naturalne metody leczenia, czy możesz wspomagać kurkumą leczenie, czy poczekać do pełnego jej wyleczenia, a potem zastosować tę przyprawę profilaktycznie. Niektóre badania wskazują, że kurkuma może pogłębić istniejące problemy wątrobowe.
 
Przeciwnowotworowe właściwości !!!

Jednym z najbardziej interesujących odkryć jest to, że kurkuma może pomóc w walce z rakiem! Ten potężny przeciwutleniacz odgrywa znaczącą rolę w medycynie prewencyjnej.
 
Poczekaj, to nie wszystko…

W badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie Kalifornijskim, naukowcy stwierdzili, że kurkumina blokuje enzymy, powodujące przerzuty komórek nowotworowych, które stymuluje wzrost raka głowy i tarczycy. Badania kliniczne pokazały również, że kurkumina może hamować wzrost guza, a nawet zmniejszanie istniejących już guzów. Przyprawa ta ma więc niesamowitą zdolność do zamykania naczyń krwionośnych odżywiających guzy.
 
Właściwości przeciwutleniające  kurkumy są również przydatne w leczeniu negatywnych skutków ubocznych chemioterapii.

  
Inne zastosowania…

Jeśli jeszcze nie przekonałeś się o korzyściach zdrowotnych kurkumy wobec tego podam Ci jeszcze więcej  jej zastosowań:
  • Środek wspomagający leczenie padaczki
  • Pomaga złagodzić objawy alergii
  • Pomaga w zapobieganiu tworzeniu się zaćmy
  • Stosowana w leczeniu depresji (tak, psy mogą również być dotknięte depresją)
  • Zabija pasożyty
  • Leczy dolegliwości żołądkowe, pomaga w zaburzeniach trawiennych i zmniejsza  wzdęcia
  • Działa jak środek wiążący i dlatego doskonale nadaje się do leczenia biegunki (upewnij się, że masz dużo wody dostępnej dla psa do picia)
  • Wspomaga metabolizm tkanki tłuszczowej i kontroli wagi
  • Bogata w błonnik oraz witaminy i minerały
Jakie dawki kurkumy mogę podać psu?

Zalecana dawka to około 15 do 20 mg na kilogram masy ciała psa. Prostszym sposobem będzie podawanie 1/8 do 1/4 łyżeczki dziennie, na każde 5 kg wagi psa. Upewnij się, że Twój zwierzak ma dużo wody, żeby nie dostał zaparcia.
 
Możesz podawać psu kurkumę w postaci  proszku, który jest powszechnie dostępny lub rozgniecione, świeże korzenie. Możesz posypać i wymieszać ją z jedzeniem swojego zwierzaka. Staraj się kupować przyprawę w sklepie ze zdrową żywnością. Jej jakość zmienia się i jeśli kupujesz ją w lokalnym supermarkecie, może bowiem zawierać  pestycydy i herbicydy. Wtedy zmniejsza to jej siłę. Pamiętaj, aby przechowywać kurkumę w szczelnie zamkniętym pojemniku, w chłodnym, ciemnym i suchym miejscu.
 

Czy jeszcze coś powinienem wiedzieć?

Pamiętasz,  kurkuma ma jasny pomarańczowy kolor? Cóż, starożytni mnisi używali kurkumy jako barwnika do barwienia swoich szat. Morał z tej historii: powinieneś zachować ostrożność i mieszać ją dobrze z jedzeniem swojego pupila, ponieważ  kurkuma może zafarbować mu brodę.
 
Kurkuma jest środkiem wiążącym, więc upewnij się, że Twój zwierzak ma dużo wody, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia zaparć.
 
Nie ma przeciwwskazań medycznych do podawaniu psom kurkumy. Jednakże, jeśli boisz się podać swojemu psu profilaktycznie przyprawy lub Twój pies przyjmuje obecnie leki, bądź też ma zaplanowany zabieg chirurgiczny albo jest w ciąży, to proszę abyś porozmawiał z lekarzem weterynarii stosującym naturalne metody terapii przed dodawaniem kurkumy swojemu pupilowi.
 
Wzbogacaj Twoje i życie Twojego zwierzaka odrobiną kurkumy!:)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz