sobota, 15 marca 2014

Cykl artykułów - czy moge podać psu... pizzę?

Niemal wszyscy uwielbiają pizzę. Pizza jest wymieniana na 10 miejscu jako ulubiona potrawa ludzi z różnych środowisk. Większość psów także kocha pizzę. Ale czy jest ona dla nich rzeczywiście dobra?

Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań przez opiekunów psów. Na pewno chcemy podzielić się ulubiona potrawą z naszym pupilem. Ale miłośnicy psów i ich odpowiedzialni opiekunowie chcieliby upewnić się, że po spożyciu pizzy, zdrowie i bezpieczeństwo ich ukochanego zwierzęcia nie będzie zagrożone.

Czy można podać psu pizzę? Odpowiedź - Nie.

Możesz mi wierzyć lub nie ale pizza jest jednym z najbardziej niebezpiecznych dla psa produktów spożywczych. Większość dodatków jest zabronionych dla psów. Te produkty to czosnek, cebula, żółty ser, grzyby, keczup. Poza tym nawet kawałek pizzy zawiera duże ilości oleju i soli, które niestety nie są dla niego dobre.

Przeciwwskazania
 
Pizza często zawiera bardzo duże ilości czosnku i cebuli. Jak wiesz rośliny te w dużych ilościach są toksyczne dla psów. Szczególnie cebula, której nie powinno się podawać psom. Ich nadmiar powoduje u psów biegunkę, wymioty i anemię.
    
Grzyby to kolejny składnik pizzy odpowiedni dla ludzi lecz niekoniecznie dla psów. Grzyby mają bardzo dużą ilość białka, które mogą uszkodzić nerki, wątrobę i jelita psa. Nadmiar podanych grzybów może wywołać śpiączkę, a nawet śmierć psa.

Wszyscy ludzie kochają ciągnący się na pizzy ser. Niestety ten produkt mleczny jest również niekorzystny dla psów. Psy z reguły nie tolerują laktozy i po zjedzeniu sera mogą u nich wystąpić problemy trawienne.

Keczup zawiera sól, która obciąża nerki.

Pizza zawiera duże ilości oleju, soli i innych przypraw, które są po prostu toksyczne dla psów. Nadmiar tłuszczu powoduje problemy z trzustką. Należy pamiętać, że masa psa jest bardzo mała w porównaniu do masy człowieka i nawet małe porcje pizzy mogą przyczynić się do wystąpienia problemów zdrowotnych.

Co w takim razie robić? 

Bez względu na to, jak Twój pies prosi Cię o kawałek pizzy, bądź nieustępliwy. Możesz podać mu w zamian własnoręcznie przygotowany smakołyk.

Jeśli chcesz aby Twój pies cieszył się zdrowiem nie podawaj mu szkodliwych dla niego produktów, a w szczególności pizzy.

Dziękuję Ci.
 
 
 


  

 

4 komentarze:

 1. Wszyscy lubia pizze.Ja jestem w miejszosci,nie lubie .Wiec moj pies jest bezpieczny.

  OdpowiedzUsuń
 2. Też należę do mniejszości. Moja Daszeńka z racji choroby też nie może jeść takiego jedzenia, więc jest również bezpieczna.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mój pies uwielbia pizze, fast foody, chipsy normalnie zachowuje jak człowiek.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wszystkie psy lubią, to co podaje im jego opiekun. Ale to opiekun jest odpowiedzialny za zdrowie swojego psa. I o tym przede wszystkim powinien pamiętać. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń