niedziela, 9 marca 2014

Cykl artykułów - Czy mogę podać psu... piwo?

Nie ma to jak po ciężkiej pracy usiąść ze swoim najlepszym przyjacielem - psem i wypić sobie po kufelku piwa. Być może oglądałeś na filmach jak psom podaje się alkohol do picia i ile radości oglądającym sprawia widok pijanego psa. Ale pojenie psa alkoholem wcale nie jest śmieszne.

Podając psu alkohol można wywołać u niego wymioty, może pod jego wpływem dojść do uszkodzenia mózgu a nawet do śmierci.

Częste picie alkoholu może spowodować uszkodzenie narządów wewnętrznych  - nerek, wątroby i mózgu jak u ludzi. Ponieważ psy są mniejsze do uszkodzeń może dojść w znacznie krótszym czasie.

Czy mogę podać psu piwo? Odpowiedź - NIE.

Zagrożenie dla zdrowia:

Uszkodzenie wątroby - wątroba psa jest o wiele mniejsza niż u człowieka i posiada o wiele mniejszą możliwość przetworzenia alkoholu. Podobnie jak u ludzi zniszczenie wątroby alkoholem jest nieodwracalne i może zakończyć się śmiercią psa. Chyba, że masz możliwość poddania swojego psa dializie.

Odwodnienie - picie piwa wcale nie nawadnia organizmu tak jak woda. Psy do zachowania zdrowia potrzebują dużo wody. Piwo nie tylko odwadnia organizm psa ale pozbawia je elektrolitów. Sód i potas zostają wydalane, co może prowadzić do śmierci.

Brak koordynacji - po wypiciu piwa ośrodkowy układ nerwowy psa spowalnia pracę. Prowadzi to do braku koordynacji ruchowej, może spowodować spowolnienie akcji serca, oddychania i pies może popaść w śpiączkę.

Zatrzymanie krążenia - wysoki poziom alkoholu we krwi może spowodować jej nadmierne zakwaszenie i spowodować zatrzymanie akcji serca.

Niski poziom cukru we krwi - alkohol może spowodować drastyczne obniżenie poziomu cukru we krwi psa, co doprowadza do pojawienia się drgawek i uszkodzenia mózgu.

Uszkodzenie nerek - nawet niewielkie ilości alkoholu mogą uszkodzić nerki psa, co spowoduje złą ich pracę i następnie śmierć.

Objawy zatrucia alkoholowego.

Jeśli Twój pies wypił piwo przez przypadek lub poczęstowałeś go, zatrucie alkoholem jest w tym wypadku bardzo prawdopodobne. Powinieneś wiedzieć, jakie objawy występują podczas zatrucia alkoholem i wtedy jak najprędzej powinieneś udać się z psem do lecznicy.

Są to:

- zmiany nastroju,
- nadpobudliwość,
- zaburzenie koordynacji,
- częstsze oddawanie moczu,
- trudności w oddychaniu,
- spadek temperatury ciała,
- drgawki.

Jeśli Twój pies  spożyje niewielką ilość alkoholu na pusty żołądek objawy zatrucia alkoholem widoczne będą po upływie około 30 minut. Jeśli jest najedzony objawy wystąpią u niego po około 2 - 3 godzinach.

Leczenie zatrucia alkoholowego.

Przede wszystkim należy jak najszybciej udać się z psem do weterynarza. Na szczęście większość psów jest skutecznie leczona z zatrucia alkoholem, pod warunkiem, że opiekun jak najszybciej odwiedzi lecznicę.

Weterynarz pobierze krew na zbadanie zawartości alkoholu oraz określi stan zdrowia narządów, które mogły ulec uszkodzeniu. Pies może otrzymać węgiel aktywowany, który pomoże usunąć alkohol z krwi. Być może weterynarz  poda psu kroplówkę w celu nawilżenia organizmu i utrzymaniu poziomu cukru w normie fizjologicznej.

Konkluzja - czy mogę dawać swojemu psu piwo?

Odpowiedź brzmi - Zdecydowanie nie!

Twój pies nie jest wart ryzyka, na które narażasz go podając mu piwo. Nie naraża się przyjaciół na utratę zdrowia. Jest wiele innych form miłego spędzania czasu ze swoim kudłatym przyjacielem, a picie piwa pozostaw dla swoich ludzkich przyjaciół.

Dziękuję.
  
  

 

 7 komentarzy:

 1. Oczywiscie masz racje ,pies nie powinien pic piwa przeznaczonego dla ludzi.Moj uwielbia piwo dla pieskow,od czasu do czasu robie mu te przyjemnosc i kupuje butelke piwa dla psa. http://www.dogbeer.com.au/

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie próbowałam podawać piwa mojej suni. A co byłoby jak by jej zasmakowało? Pani nie pije, za to pies by nadrabiał :))

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam nadzieję, że nikomu nie przyjdzie do głowy taki pomysł ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Napisałam artykuł tak na wszelki wypadek .....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. PROWADZĘ SKLEP SPOŻYWCZY MAM W SPRZEDAŻY RÓWNIEŻ PIWO I KLIENTA DEBILA KTÓRY DAJE DO PICIA PIWO PSU A WŁAŚCIWIE SZCZENIAKOWI KTÓRY MA DWA MIESIĄCE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! RĘCE OPADAJĄ ALE CO SIĘ DZIWIĆ WŁAŚCICIEL LAT 20 ALKOHOLIK ( JUŻ MA PADACZKĘ ALKOHOLOWĄ ) WIĘC NIE ZROZUMIE ŻE ZWIERZAK NIE MOŻE PIĆ PIWA. PRÓBOWAŁAM MU WYTŁUMACZYĆ ALE.....MNIE WYŚMIAŁ CHĘTNIE BYM MU TEGO PSA ZABRAŁA NO ALE.....MOGŁABYM MIEĆ Z TEGO TYTUŁU KŁOPOTY.

   Usuń
  2. Może telefon do oddziału TOZ lub straży miejskiej byłby jakimś rozwiązaniem?

   Usuń
  3. Co za ciule.

   Usuń