sobota, 18 stycznia 2014

Koprofagia.


bangkokpost.com

Koprofagia czyli zjadanie kup nie jest wcale rzadkością u psów. To zjawisko ma kilka możliwych przyczyn zaliczyć można do nich - niedożywienie, leżące u podstaw problemy zdrowotne i problemy behawioralne. Skupię się na tych trzech przyczynach i postaram się rozwiązać problem, z którym być może się borykasz .

Jeśli Twój pies nie ma w zwyczaju jeść kupy, to możesz być zaskoczony tą wiadomością jak również tą,  że nie jest to rzadkie zjawisko - wiele psów zjada odchody - albo własne lub innych zwierząt ".  Koprofagia (eleganckie określenie zjadania kup!) może  stanowić poważny problem dla zdrowia psa, a także dla Ciebie może być co najmniej nieprzyjemne zwłaszcza jeśli okazujesz uczucia swojemu psu całując go! Psy zakażone pasożytami wewnętrznymi także zjadają odchody.

Możliwe przyczyny zjadania odchodów przez psy.

Weterynarze nie zbyt orientują się, dlaczego niektóre psy jedzą kupę. Jednak istnieje kilka możliwych przyczyn. Rzućmy okiem na każdą z nich.

Niedożywienie/Słabe trawienie.

Niektóre psy jedzą odchody, ponieważ są karmione niskiej jakości suchą karmą.  Występujące wtedy zjawisko koprofagii może oznaczać nieprawidłowe odżywianie i przyswajanie składników pokarmowych. Pies zjadając kupy w ten sposób uzyskuje dodatkowe źródła pożywienia. 

Mało tego, psy karmione suchą, wysoko przetworzoną  karmą, wykazują niedobór enzymów trawiennych. W rezultacie będą one celowo poszukiwać innych źródeł enzymów np. zjadając odchody królicze, które są bogate w enzymy i witaminy z grupy B.

Ponadto, jeśli karmisz psa raz dziennie, może on być głodny i poszukuje odpowiedniego dla niego pożywienia. Rozwiązanie problemu:Zmień komercyjne karmy dla psów na wysokiej jakości naturalne, gotowane lub surowe jedzenie. Jeśli karmisz swojego psa raz dziennie, spróbuj podzielić jego posiłek na 2 lub 3 porcje. 
Podawaj psu, przynajmniej na początku zmiany diety enzymy trawienne, probiotyki i witaminy B kompleks aby pomóc mu w trawieniu i wchłanianiu składników pokarmowych.


Problemy zdrowotne.Niektóre psy mogą zjadać odchody na skutek problemów zdrowotnych, które zwiększają apetyt m.in. cukrzyca .

Psy z niewydolnością trzustki nie produkują wystarczającej ilości enzymów trzustkowych i mogą zjadać kupy aby ułatwić sobie trawienie.

Również niektóre leki, takie jak prednizon mogą zwiększyć apetyt psa. Jeśli pies jest głodny przez cały czas, to jest prawdopodobne, że będzie on sięgał po takie „naturalne”jedzenie.


Wreszcie niektóre psy jedzą kupy z powodu zarażenia pasożytami np. tasiemcem.

Rozwiązanie problemu.
Jeśli karmisz swojego psa zdrową, naturalną dietą, ale on w dalszym ciągu pozwala sobie na jedzenie kupy, zgłoś się do zaufanego weterynarza i sprawdź, czy Twój pies nie ma problemów zdrowotnych. Dobrym pomysłem będzie współpraca z holistycznym weterynarzem, który za pomocą naturalnych środków wzmocni system odpornościowy psa i pozbędzie się jego podstawowych problemów ze zdrowiem.

Problemy behawioralne.
Wiele szczeniąt zjada kupy z ciekawości. One po prostu lubią eksperymentować i próbować nowych rzeczy, i smakować je!

Niektóre szczenięta - szczególnie te, które są wychowywane, szkolone w domu – zjadają swoje kupy jako sposób na "ukrycie dowodów". Obawiają się, że ich "wypadek" może prowadzić do kary.

Niektóre psy jedzą kupy z nudów, stresu lub lęku.Rozwiązanie problemu.


Szczenięta jedzące odchody z ciekawości można szybko oduczyć tej czynności przez pozytywny trening wzmacniający – należy chwalić szczenię gdy zostawia w spokoju swoje kupy! Niektóre strony internetowe sugerują karanie szczeniąt. To nie ta droga! Szkolenie powinno być stanowcze (nauczyć psiaka komendy "zostaw"), ale zawsze odbywać się to powinno poprzez pozytywne wzmocnienia (pochwały, smakołyki, głaskanie). Negatywne wzmocnienie jest okrutne, niesprawiedliwe, nieskuteczne i może wpłynąć negatywnie na psychikę psa.

Jeśli Twój pies z dnia na dzień zacznie mieć ochotę na  własne kupy i możesz wykluczyć powyższe ewentualne problemy niedożywienia i zdrowotne, przyjrzyj się bacznie otoczeniu psa. Czy zaistniały jakieś znaczące zmiany w ostatnim czasie, takie jak utrata bliskiej osoby, lub przyjęcie do domu nowego szczeniaka? Jeśli tak, staraj się rozwiązać problemy emocjonalne i  zły nawyk jedzenia kup zniknie. Dobrym sposobem na odwrócenie problemu jest  utrzymać psa w  aktywności. Baw się z nim, daj mu interaktywne zabawki do zabawy lub weź go na długie spacery i pozwól mu odkrywać naturę – bez kup oczywiście.

Dziękuję


 

  

 


 

 
 
  3 komentarze:

  1. Bardzo ciekawy artykuł! Miałam kiedyś psa pod opieką który wyciągał odchody mojego kota i roznosiła je po korytarzu - do dziś zastanawia mnie jej zachowanie... Dostawała rzwacze niby pomogło ale zniwelowało jedynie to jej zachowanie...

    OdpowiedzUsuń
  2. a gdzie można nabyć takie enzymy trawienne?

    OdpowiedzUsuń
  3. Enzymy trawienne można zamówić za moim pośrednictwem. Każdy mój pacjent bezpłatnie otrzymuje szczegółowe instrukcje stosowania polecanych przeze mnie produktów.

    OdpowiedzUsuń