poniedziałek, 18 listopada 2013

Układ trawienny psa cz.3


Jama gębowa.


Psia szczęka i zęby są ułożone inaczej niż Twoje i moje. Ludzka szczęka może poruszać się w dół i na boki. Kły u człowieka służą do odrywania kęsów, a płaskie zęby trzonowe do rozdrabniania. Pies nie jest w stanie wykonywać zębami ruchów poziomych, nie może więc rozdrabniać pokarmu tak jak my. Ruchy psiej szczęki odbywają się tylko w pionie, co oznacza że pies potrafi gryźć, szarpać i połykać pokarm.

Ślina ludzi jest pełna enzymów, w jamie ustnej następuje wstępne trawienie pokarmu. Ludzka ślina rozkłada węglowodany do cukrów. Ślina psów działa głównie jako smar, który ułatwia połykanie dużych kęsów mięsa oraz kości.

Żołądek.

Problemem występującym podczas karmienia surowym mięsem jest niekiedy zakażenie bakteryjne, które może przyczynić się do choroby Twojego psa. Jak już wspomniałam, żołądek psa produkuje bardzo silne kwasy o pH 1. To niskie pH zapobiega rozprzestrzenianiu się patogennych bakterii.. Niskie pH i  bardzo krótki przewód pokarmowy są idealnym połączeniem dla trawienia surowego mięsa i kości, nawet jeśli są one zanieczyszczone bakteriami. Dieta oparta na mięsie i kościach  przechodzi przez układ pokarmowy psa  szybko, w ciągu około 8 godzin.

 Jelita.

W jelitach zdrowego psa „mieszkają” przyjazne bakterie. Obecność „przyjaznych” bakterii, przywartych do nabłonka jelita powoduje, że inne, patogenne drobnoustroje nie mogą łatwo się tu przytwierdzać, namnażać i penetrować w głąb ściany jelita, czyli powodować zakażenie. Skład mikroflory jelit zdrowych psów jest w miarę stabilny, ale może on zostać zaburzony pod wpływem takich czynników, jak: niewłaściwa dieta, stres, zabiegi operacyjne, choroby jelit, niektóre leki, zwłaszcza antybiotyki czy sterydy. Zaburzenie to może być przyczyną wielu dolegliwości, ponieważ skład mikroflory jelit w istotny sposób decyduje o stanie zdrowia.  Nieprawidłowe żywienie powoduje np. wzrost grzybów Candida.

Drożdże Candida żyją wewnątrz psiego organizmu w małych populacjach. Są trzymane w ryzach przez inne drobnoustroje i  środowisko panujące wewnątrz jelit Twojego psa, które jest dla nich wrogie. Do dramatycznych zmian dochodzi wtedy, gdy psy są karmione żywnością o wysokiej zawartości węglowodanów. Nadmiar węglowodanów powoduje, że drożdże Candida mnożą się i przyjmują postać ogromnych kolonii. Nadmiar węglowodanów znajdujących się w jedzeniu psów zmienia także środowisko wewnątrz ich organizmu, które staje się przyjazne dla drożdży Candida. Przyjazne środowisko z kolei pozwala im mnożyć się jeszcze bardziej i atakować ciało psa.

Skutki zakażenia grzybami Candida.Przewlekłe zapalenie ucha, lizanie i gryzienie łap, zaczerwienienie skóry i jej nieprzyjemny zapach są  objawami zakażenia grzybami Candida. Istnieją leki, które mogą leczyć infekcje drożdży, ale są one mało skuteczne,  nie leczą bowiem przyczyny infekcji . Aby leczyć drożdżycę należy dotrzeć do przyczyn jej rozwoju  - a jest to niewłaściwa dieta. Psa karmione surowym mięsem i kośćmi, z dodatkiem suplementów nie będą cierpiały z powodu infekcji drożdżami. Jak to jest możliwe? Do infekcji drożdży potrzebny jest cukier i jest on dostarczany przez dodanie do karm węglowodanów. Diety oparte na surowym mięsie mają niską zawartość cukru, co przyczynia się do „głodzenia” drożdży. Karmienie psa naturalną dietą  także tworzy wrogie środowisko wewnątrz psiego organizmu, który jest wrogi drożdżom Candida, a to sprawia, że ​​one giną.

Przekonałam Cię do zmiany sposobu żywienia Twojego psa? Nie, to zapraszam do czytania kolejnych artykułów.

Dziękuję.
 
  


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz