poniedziałek, 1 kwietnia 2013

Resweratrol.


Być może słyszałeś o zdrowotnych właściwościach resweratrolu, może już zacząłeś go stosować. Ale czy wiesz, że resweratrol jest również dobry dla naszych psów, szczególnie dla tych starszych?

Czym dokładnie jest resweratrol?

Resveratrol jest rodzajem naturalnego polifenolu jego nazwa to phytoalexin. Jest on produkowany przez niektóre rośliny, jako część systemu obrony przed chorobami takimi jak infekcje grzybicze, stres, i napromieniowanie ultrafioletowe.

Resweratrol znajduje się w czerwonym winie oraz w około 70 różnych odmianach roślin, m.in. w granatach, malinach, orzeszkach ziemnych i rdeście japońskim.

Ponieważ polifenole należą do przeciwutleniaczy, więc jako antyoksydant, resweratrol ma działanie przeciwzapalne, jak również właściwości przeciwnowotworowe.

Korzyści dla ludzi.

W ostatnim czasie zarówno prace naukowe jak i prasa światowa publikują opracowania opisujące niepowtarzalne działanie resweratolu, przy czym publikowane badania poparte są wynikami testów przeprowadzanych zarówno na ludziach jak i na zwierzętach...

Japońscy naukowcy eksperymentując na zwierzętach zdołali za pomocą resweratrolu zapobiec miażdżycy, we Francji natomiast wyniki przeprowadzonych na zdrowych mężczyznach testów wykazały, że substancja ta skutecznie wstrzymuje proces sklejania płytek krwi.

David Sinclair - znany biolog molekularny pracujący w bostońskim Harvard Medical School, używając resweratrolu wydłużył cykl życia myszom, muszkom owocowym i rybom (uwzględniając średnią życia w/w). W prestiżowym piśmie „Science” z 10 stycznia br (vol.275, s. 218-220) doniesiono o przeciwrakowym działaniu tego związku. Wykazano, że resveratrol zapobiega mutacji komórek i tworzeniu się wolnych rodników, które to procesy mogą prowadzić do powstawania i rozwoju nowotworu. Związek ten aktywuje również enzym zwany redukcją chinonową, który uczestniczy w unieszkodliwianiu substancji kancerogennych.

Działanie resweratrolu u ludzi polega na:

- Ochronie naczyń krwionośnych poprzez opóźnianie a nawet zahamowanie utleniania lipoprotein o niskiej gęstości LDL czyli złego cholesterolu, hamowaniu procesu agregacji płytek krwi, spowalnianiu procesu umierania komórek mięśni gładkich, zwiększaniu poziomu tlenku azotu który - w świetle najnowszych badań - wpływa na pracę całego układu krwionośnego, likwidację stanów zapalnych, likwidację z łogów cholesterolowych w układzie naczyniowo – żylnym, wzmocnieniu ścian naczyń krwionośnych,

- Hamowaniu procesów komórkowych związanych z inicjacją powstawania guzów nowotworowych i ich rozwoju, Zmniejszaniu tempa rozpadu włókien kolagenowych w skórze, ścięgnach i więzadłach stawowych. Zapobieganiu przedwczesnemu starzeniu się organizmu w efekcie czego – jest to najlepszy w tej chwili związek z grupy anti-aging.

Korzyści dla psów.

Mimo, że badania resweratrolu dla psów są nadal bardzo ograniczone, biorąc jednak pod uwagę fakt, że resweratrol jest przeciwutleniaczem i dotychczas uzyskano pozytywne wyniki badań klinicznych prowadzonych na zwierzętach laboratoryjnych, można założyć, że resweratrol jest korzystny dla psów. W szczególności może on wpływać na długość ich życia i kontrolować wagę.

Jednak chyba najbardziej ekscytującą korzyścią dla psów jest jego potencjalna zdolność do zapobiegania i spowalniania wzrostu raka , ze względu na przeciwzapalne i przeciwnowotworowe działanie.

Resveratrol zmniejsza częstotliwość występowania nowotworów u zwierząt w pierwszym lub kolejnym etapie rozwoju raka. Wyniki badań na zwierzętach wskazują, że to właśnie jego działanie przeciwzapalne może być skutecznym środkiem chemoprewencyjnym w trzech etapach rozwoju raka, w przebiegu którego można wyróżnić trzy zasadnicze etapy: inicjację, promocję i progresję.

Czy resweratrol jest bezpieczny dla psów?

Ponieważ wiele suplementów resweratrolu wykonanych jest z ekstraktu winogron, a ponieważ winogrona są trujące dla psów, należy się zastanawiać, czy resveratrol jest bezpieczny dla psów.

Nie mogłam znaleźć żadnych badań na toksyczność resweratrolu z winogron u psów, i nie jestem do końca pewna, czy jest on w pełni bezpieczny,i czy taki suplement można bez obawy podawać swojemu psu.

Jednak dobrą wiadomością jest to, że resweratrol może zostać pozyskany z roślin innych niż winogrona! Najbardziej odpowiedni dla psów wydaje się produkt wykonany z rdestu japońskiego.

Skutki uboczne.

Pomimo licznych prozdrowotnych właściwości resweratrolu stwierdzono, że związek ten wykazuje skutki uboczne. Suplementacja diety zwierząt doświadczalnych resweratrolem w bardzo dużych ilościach (nierealnych do spożycia) w ilości 3 g/kg m.c/dzień
przez 4 tygodnie, spowodowała utratę apetytu i spadek masy ciała. Innymi skutkami ubocznymi było zwiększone stężenie kreatyniny, fosfatazy alkalicznej, aminotransferazy alaninowej, bilirubiny całkowitej i albuminy w surowicy krwi. Ponadto stwierdzono także zmniejszenie stężenia hemoglobiny, hematokrytu i liczby erytrocytów oraz leukocytozę.

Kolejnymi negatywnymi objawami przyjmowania nadmiernej dawki resweratrolu były histopatologiczne zmiany w nerkach i pęcherzyku żółciowym o charakterze hiperplazji. Podawanie średniej dawki 1 g/kg m.c./dzień przez 4 tygodnie powodowało jedynie zmniejszenie masy ciała u samic oraz leukocytozę u samców.

Przyjmowanie małych dawek omawianego składnika, w ilości 0,3 g/kg m.c./dzień przez 4 tygodnie nie wywoływało żadnych skutków ubocznych.

Myślę więc, że od czasu do czasu można wspomóc organizm psa poprzez suplementowanie go resweratrolem.

Dziękuję.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz