sobota, 2 lutego 2013

Jakie warzywa są dobre dla psów?

Jeśli karmisz swojego psa surowymi produktami to wiesz na pewno, że stosunek mięsa, kości i warzyw to 50/25/25.

Jeśli gotujesz swojemu psu to również wiesz jakie są proporcje. Na wszelki wypadek podam je również, bo być może znajdzie się osoba, która podejmie decyzję o gotowaniu dla swojego pupila.

Młody pies
, do czasu osiągnięcia dojrzałości (18 miesięcy) powinien otrzymywać:

- 2 części mięsa
- 1 część produktów zbożowych i innych roślinnych.

Dorosłego psa należy karmić:

- 1 częścią mięsa
- 2 części produktów zbożowych i innych roślinnych.

Pies starzejący się (tj. taki, który przekroczył 7 rok życia) powinien otrzymywać:

- 1 część mięsa
- 1 część produktów zbożowych
- 2 części innych produktów roślinnych.

Zacznijmy od owoców.

Podawaj proszę swojemu psu, w surowym karmieniu, tylko 5% owoców, jeśli gotujesz, wystarczy podać 10 dkg. Psy zazwyczaj jedzą tylko niewielkie ilości owoców w naturze.

Ale to jeszcze nie wszystko.

Czy wiedziałeś, że owoce należy podawać co najmniej 1 godzinę przed podaniem mięsa lub innego białka i minimum 3 godziny po posiłku białkowym?

Staraj się również podawać psu owoce pochodzące od działkowiczów lub kupione w sklepie ze zdrową żywnością.

Dlaczego należy przestrzegać czasu podawania owoców?

Ponieważ trawienie białka trwa dłużej i jeśli podasz owoce i białko razem, owoce mogą zacząć fermentować, tworząc alkohol. I co wtedy zrobisz z pijanym psem?

Oczywiście żartuję. Ale prawdą jest że zalegające owoce fermentują wytwarzając niewielkie ilości alkoholu, a ten z kolei zatruwa organizm psa.

Warzywa podawane psu powinny być drobniutko zmielone bo wtedy są całkowicie przyswojone.

Jakie są najlepsze warzywa dla psa?

Istnieje wiele niepotwierdzonych dowodów, że rośliny z rodziny psiankowatych, a więc pomidory, ziemniaki, papryka i bakłażan nie są wskazane. Co do ziemniaków ugotowanych i przetartych na pure jestem pewna, że są jak najbardziej wskazane w diecie psa. Testowałyśmy i problemów nie było. Co do pozostałych nie wypowiadam się ponieważ Daszeńka ich nie lubi. 

Proszę pamiętać, trujące są na pewno liście tych warzyw.

A co, jeśli chodzi o brokuły, kapustę i kalafiory?

Istnieje przekonanie, że warzywa te powodują schorzenia tarczycy m.in. jej rozrost czyli tzw. wole.

Nie sądzę, żeby niewielka ilość spowodowała od razu powiększenie tarczycy. Tak więc spokojnie od czasu do czasu możesz podać swojemu psu te warzywa. Ja podaję je mojej Daszeńce. Ona wprost przepada za kalafiorem.

Jeśli obawiasz się ich szkodliwości to wiedz, że istnieje wiele innych warzyw, które są na pewno bezpieczne.

Następna sprawa, to zastanówmy się, co wrzucać do sokowirówki.

Proponuję Ci wzór 50%/50%. Ciekawe, prawda? Czytaj więc dalej.

50% warzyw to warzywa liściaste. Przypominają one trawę w naturze i są bardzo korzystne dla zdrowia psów. Zawierają dużo witamin, antyoksydantów i minerałów. Oczyszczają psi organizm z toksyn oraz przywracają jego prawidłowe pH. Są również doskonałym źródłem błonnika.

Pozostałe 50% to warzywa słodkie. Może to być m.in. cukinia, zielona fasolka, zielony groszek, buraki czerwone, ziemniaki słodkie i inne bogate w węglowodany.

Jednym słowem - w misce Twojego psa winno znaleźć się 50% zielonych warzyw liściastych i 50% słodkich warzyw mieszanych.


4 komentarze:

 1. ja mam pytanie co do tych proporcji. Czy to oznacza, ze w jednym posiłku dajesz mięso wypełniacze (np zboże) i warzywa? czy dzielisz produkty na oddzielne posiłki?

  OdpowiedzUsuń
 2. W gotowanej diecie zaleca się podawanie wszystkich składników razem czyli ziaren, warzyw i mięsa. Przed przejściem na udoskonalony Barf podawałam mojej suni razem ryż, który zamieniłam z czasem na bataty, warzywa - marchew, pietruszkę, seler oraz mięso. Oczywiście każdy składnik oprócz warzyw gotowałam osobno. Do tego oczywiście niezbędne suplementy. Owoce jako przekąskę.

  OdpowiedzUsuń
 3. a jesli daje sie surowe jedzenie psu to jak?

  OdpowiedzUsuń
 4. W przypadku surowego jedzenia warzywa można podawać drobno starte razem z mięsem lub jeśli pies lubi np. z żółtkiem lub kilkoma łyżkami jogurtu.

  OdpowiedzUsuń