czwartek, 24 stycznia 2013

Naturalna terapia kamicy moczanowej.

Żywność przetworzona jest głównym powodem powstawania kamicy moczanowej u psów.


Jeśli zastanawiasz dlaczego zdecydowałam się napisać o kamieniach i ich terapii w sposób naturalny, mam dwa powody. Pierwszy, bo okazuje się, że kiedy poszukiwałam informacji o HUU dowiedziałam się, że choroby układu moczowego - nerki i kamienie pęcherza są jednym z najczęstszych problemów występujących u psów. Drugi, bo moja Daszeńka jest chora na kamicę moczanową. Jeśli trafisz na mój blog, to może skorzystasz z moich rad. Nie chciałabym zastępować lekarzy ale wiedza ta może Ci się przydać.

Kamienie moczowe są przyczyną wielkiego cierpienia psów.

Obecnie tysiące psów cierpi na choroby układu moczowego i kamice. Często schorzenia pozostają nie wykryte aż do wystąpienia bólu i dyskomfortu.

Konwencjonalne leczenie polega na specjalnej diecie, terapii płynów, cewnikowaniu i hospitalizacji oraz, w niektórych przypadkach chirurgii.

Nie istnieje jeden powód na powstawanie kamieni i kryształów. Większość ludzi i zapewne Ty także zgodzisz się, że dużą rolę odgrywa tu genetyka i dieta. Aby choroba o podłożu genetycznym uaktywniła się muszą być włączone dwa czynniki środowiskowe - wewnętrzny (hormony i regulatory) lub zewnętrzny czyli dieta, stres, ruch i inne.

Inna przyczyna, to wysokie dysproporcje pomiędzy stosunkiem wapnia, magnezu i fosforu – jest tradycyjnie uważna za najczęstszą przyczynę powstawania kamieni moczowych.

Ale tak naprawdę do dzisiejszego dnia, mimo wielu badań, nie wiadomo dlaczego kamienie i kryształy powstają u jednych osobników, a u drugich nie.

Nie chcę przepisywać informacji o kamicy. Możesz o tym przeczytać w Internecie. Materiałów jest ogrom. Chciałabym dać Ci nowe spojrzenie na problem kamicy i postarać się wyjaśnić dlaczego przysparza on tyle kłopotów psom i ich Opiekunom.

Do najczęstszych należą kamienie fosforanowe i moczanowe:

Struwity - infekcja bakteryjna pęcherza moczowego jest najczęstszą przyczyną tworzenia się kamieni struwitowych. Bakterie, które rozmnażają się w pęcherzu moczowym, produkują ogromne ilości jonów amonowych. Te jony bardzo szybko łączą się z magnezem i fosforem, tworząc dużą ilość fosforanów amonowo-magnezowych (struwitów). Początkowo są to małe kryształki, które potem rosną do rozmiarów sporych kamieni, osiągając nawet wielkość piłki tenisowej.
Jony amonowe wytwarzane przez bakterie powodują także zmianę odczynu (pH) moczu - z kwaśnego na zasadowy, co przyspiesza powstawanie kamieni. Taki odczyn sprzyja także dalszemu rozwojowi flory bakteryjnej.


Szczawiany najczęściej pojawiają się w kwaśnym moczu ale nie są regułą. Są najbardziej uciążliwe ponieważ trudno ulegają rozpuszczaniu i niestety konieczna jest w przypadku diagnozy interwencja chirurgiczna. Ich obecność w pęcherzu powoduje rozdzierający ból i cierpienie psa.


W przypadku mojej Daszeńki mamy do czynienia z kamieniami kwasu moczowego.

Ich powstawanie wiąże się z upośledzeniem układu transportującego kwas moczowy przez błonę komórkową hepatocytów; stąd zamiast alantoiny występuje w moczu nadmiar kwasu moczowego, który jest związkiem słabo rozpuszczalnym w wodzie i chętnie wytrąca się w formie kamieni. Inną przyczyną jest wrodzone oboczne krążenie wrotno - obwodowe w tym przypadku kwas moczowy nie ma możliwości dotrzeć do wątroby.


Niektóre inne mniej popularne rodzaje kryształów są cysteina, moczanu amonu i kryształy krzemionki.

Ostrzegam przed błędną diagnozą.

Chociaż diagnoza kamieni moczowych jest zwykle stosunkowo prosta przestrzegam Cię przed popełnieniem błędu. Po pobraniu moczu od swojego psa, nie przetrzymuj go zbyt długo. Również poranny mocz może być zagęszczony i z tego powodu można uzyskać wynik fałszywie dodatni. Dobrze byłoby trochę napoić psa przed wyjściem na poranny spacer.

Próbka moczu powinna być poddana analizie w ciągu 1 godziny od pobrania. W lodówce możesz przetrzymywać mocz do dwóch godzin. Dłuższe jego przechowywanie powoduje zmiany w oznaczanych parametrach i formach morfologicznych, co skutkuje niewiarygodnym wynikiem.

Jeśli podejrzewasz, że odebrany wynik jest błędny, po prostu pobierz inną próbkę i dostarcz ją w celu zbadania do laboratorium.

Postępowanie w przypadku stwierdzonej kamicy moczanowej.


Jeśli diagnoza została potwierdzona na pewno otrzymasz stosowne zalecenia, a więc odpowiednia, przetworzona sucha karma, woda w większych ilościach, leki, które w zależności od rodzaju kamieni będą regulować pH psiego moczu.

A może Twój pies był już operowany i teraz obawiasz się , że choroba powróci.

W każdym razie odradzam Ci podawania Twojemu psu profilaktycznie i po zabiegu sztucznej karmy. Żywność, która jest mocno przetworzona, która leży na półkach miesiącami zanim zostanie sprzedana nie jest odpowiednia dla chorych psów.

Podając taką karmę z czasem zauważysz, że Twój pies poprawi się ale może także stać się ospały, ociężały, mogą wystąpić problemy trawienne i zauważysz szybsze starzenie się.

Czy jesteś pewien, że chciałbyś karmić swojego psa mączkami zwierzęcymi niewiadomego pochodzenia, tłuszczem wieprzowym, mączką kukurydzianą i substytutami jajek?

Mojemu psu i mnie taka żywność nie odpowiada.

Jestem przekonana, że powstawanie kamieni psy zawdzięczają spożywaniu przetworzonej karmy.

Mój sposób naturalnego leczenia to:

1. Oczyszczanie organizmu,

2. Zapewnienie odpowiedniego pożywienia, uzupełnionego pełnym spektrum witamin i składników mineralnych oraz aminokwasów, a także wysokiej jakości olejami omega,

3. Zrównoważenie energii psa za pomocą różnych technik holistycznych takich jak homeopatia , zioła, fizjoterapia, masaż i osteopatia.

Zastosowanie się do tych zasad u większości psów ze stwierdzoną kamicą oraz tych, u których wykonano już zabieg chirurgiczny, rzadko wystąpi nawrót choroby lub pogorszenie stanu zdrowia.

Zastanawiasz się zapewne, dlaczego kładę nacisk na zapewnienie odpowiedniego pożywienia Twojemu psu, a nie polecam „zbilansowanych” karm przemysłowych.

Konwencjonalne opinie sugerują, że kryształy w moczu są powodowane głównie przez genetykę oraz nieodpowiednio zbilansowane naturalne pożywienie. Osobiście uważam, że to właśnie przetworzona żywność jest główną przyczyną powstawania kamic.

Karmy w procesie ich przetwarzania tracą wiele cennych składników odżywczych i zastępowane są sztucznymi składnikami, które często nie są przyswajane w pełni przez psi organizm.

Choć nauka poczyniła niesamowite postępy w zrozumieniu cykli i szlaków metabolicznych, mikrokosmos ciała nie jest jeszcze w pełni poznany. Można to porównać do kogoś próbującego pojąć naturę wszechświata.

Poprawne, odpowiadające zapotrzebowaniu i zbilansowane żywienie jest podstawowym warunkiem zdrowia naszych pupili. Błędem będzie niedotrzymanie lub przekroczenie norm zapotrzebowania na energię, składniki pokarmowe i związki biologicznie czynne.

Błędne żywienie zakłóci wzrost i rozwój psiaka, zmniejszy jego wydajność i z czasem doprowadzi do mniej lub bardziej wyrazistych objawów chorobowych m.in. kamicy.

Tak więc, aby proces metabolizmu przebiegał prawidłowo Twój pies powinien otrzymywać wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach. To kamień węgielny w profilaktyce kamicy.

Zalecenia dietetyczne.

Jeśli jesteś gotowy na powstrzymanie powstawania piasku i kamieni w nerkach lub pęcherzu w naturalny sposób, wykonaj następujące kroki:

1. Zaprzestaj podawania wszelkiej przetworzonej żywności, ponieważ jest to moim zdaniem jedna z głównych przyczyn powstawania kamieni moczowych i kryształów. To nie jest to, co natura przewidziała dla psa.

2. Zacznij karmić Twojego psa naturalnymi produktami - najlepiej surowymi lub gotowanymi potrawami, w tym surowymi kośćmi i surowymi warzywami.

3. Dostarczaj organizmowi takich składników pożywienia które posiadają jak najwięcej naturalnych witamin, minerałów, białek i tłuszczów.

Powód powyższych zaleceń jest prosty. Przetwarzane i skażone jedzenie jest główną przyczyną wielu problemów zdrowotnych u zwierząt jak i u ludzi . Zapewniam Cię, że powstawanie czy ponowne pojawienie się po zabiegu chirurgicznym kamieni moczowych u psów karmionych naturalną nieprzetworzoną żywnością są bardzo rzadkie.

Jeśli powyższe informacje przekonały Cię, spróbuj zastosować je u swojego psa. Nie masz nic do stracenia, a dużo do zyskania.

18 komentarzy:

 1. Witam. Pani argumenty są bardzo przekonujące i przemawiają do mnie.Czy ta nieprzetworzona dieta (BARF) jest odpowiednia dla psów w każdym wieku i rodzajem kamieni? Mam niewielką, 11 letnią suczkę ze schroniska. W przeciągu ostatnich 2 lat miała dwa razy operowany pęcherz z powodu kamieni struwitowych. Lekarz zaleca bezwzględnie specjalną karmę do końca życia. Już sama nie wiem co robić. Chciałabym po prostu pomóc suni. Kolejnego zabiegu może nie przeżyć. Będę wdzięczna za odpowiedź. Alicja

  OdpowiedzUsuń
 2. Dieta BARF jest odpowiednią dietą w różnych rodzajach kamicy. Koniecznie musi być jednak uzupełniana odpowiednią ilością warzyw, owoców, wody oraz organicznymi suplementami.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. U mojej suni dziś wykryto zapalenie pęcherza = antybityk no i konieczna według Pana weterynarza karma Royal dla nerkowców... jesteśmy od dawna na gotowanym i nie mam przekonania ny wrócić na wypełnionego kukurydzą royala :(

  OdpowiedzUsuń
 4. To takie typowe postępowanie weterynarzy. Suszki, leki. Tymczasem dieta o dużej zawartości węglowodanów, która aż ocieka z ich nadmiaru w karmach weterynaryjnych nie rozwiąże problemu. W obecnej chwili konieczna jest naturalna dieta gotowana lub surowa, organiczne suplementy, które ułatwią trawienie i przyswajanie wszystkich składników odżywczych oraz leki homeopatyczne. Taki sposób postępowania w szybkim czasie "postawi" psiaka na nogi. Dziękuję za komentarz. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem wetem z 25 letnim stażem pracy , hoduje psy od 15 lat i własnie dokonałam tego samego odkrycia . Zaintrygowała mnie prawdziwa " epidemia " kamicy wsród młodych psów . Zbadałam mocz wszystkich moich psów i wielu pozornie zdrowych pacjentów............. odkrycie bardzo niepokojące - wszystkie miały mocz o zasadowym odczynie i 80 % kamienie struwitowe , w 2 przypadkach szczawianowe. Wszystkie przebadane psy karmione są karmą Royal Canin.....

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo dziękuję za komentarz. Mam nadzieję, że będzie przybywać lekarzy weterynarii dostrzegających związek przetworzonej żywności z powstaniem wielu chorób. Dziękuje

  OdpowiedzUsuń
 7. Cieszę się że tu trafiam 4 dni temu zauważyłam u psa ciemny mocz i częste "nastawienie"do siusiania.szybko zrobiliśmy badanie krwi usg które wykazało kilka kilu mm kamieni.Pani stwierdziła że jak najszybciej na stół i wycinać jednak boje się trochę bo pies ma już 10 lat ,sięgnęłam po radę innego lekarza obejrzał wyniki a jutro dostarczymy mu kolejną próbkę moczu ale jak narazie stwierdził że w razie czego w każdej chwili można go zoperowac jednak na początek zaleca rozpuszczenie kamieni przez leki.czy jak od razu dodam dietę są szansę ze się obejdzie bez operacji?warto czekać i ryzykować?Czy dobrze jest podawać psu zamiast wody z kranu,źródlana?Z góry dziękuję za odpowiedź,pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. To trudne pytanie. Nie mam wyników badań. Nie wiem jaki to rodzaj kamieni. Nie widzę psa. Taką decyzję podejmuje opiekun. Ja skorzystałabym z rady drugiego lekarza ale nie wiem jak duże są te kamienie. Karma sucha najczęściej polecana w przypadku kamicy na pewno nie bedzie skuteczna. Najlepsza w kamicy jest naturalna dieta, enzymy oraz organiczne witaminy i minerały. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Trudno mi znaleźć w internecie informacje, czym karmić psa z kamica struwitową. Jest wiele artykułow, często ze sobą sprzecznych. Podawac warzywa-nie podawac warzyw, to najczęstsze sprzeczności. Postanowiłam zrezyginawac z karmy weterynaryjnej i gotować, parować, podawać swieże. Ale co?

  OdpowiedzUsuń
 10. Można do mnie zwrócić się po konkrety - http://psiediety.blogspot.com/p/dietetyk-online-konsultacje-dietetyczne.html Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 11. My jesteśmy na BARF-ie od urodzenia ale i tak po zrobieniu badań moczu tydzien temu wyszly nam kryształy. Mały ma też zapalenie pęcherza.Trochę panikuję i oczyma duszy widze już kamienie :( Moge go jakimiś ziołami zastymulować zeby zakwasic mocz?

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie ma co panikować, potrzebna jest analiza dotychczasowego żywienia psiaka. Prośba o zioła, które mają zakwasić mocz jest typowa dla leczenia konwencjonalnego. Nie napisała Pani jakiej razy jest to pies, nie napisała czym pies jest karmiony. Barf to szerokie pojęcie. Aby pomóc psu, potrzebne są wyniki badań, odpowiedź na kilka pytań, które pomogą poznać jego styl życia, dobrać odpowiednie preparaty oraz dokonać korekty dotychczasowej diety. Wtedy bez zakwaszania moczu pies pozostanie długo zdrowy.Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   mam psa z kamieniami -szczawiany, Proszę o informację jak prawidłowo można go odżywiać?
   Magda

   Usuń
  2. Pytanie dotyczy dietoterapii, którą stosuję do każdego psa indywidualnie. Potrzebny jest szczegółowy wywiad, który przeprowadzam z opiekunem, na jego podstawie dobieram odpowiednie preparaty zapobiegające pojawianiu się kamieni oraz dobieram dla psa odpowiednią dietę. Tak więc jeśli jest Pani zainteresowana żywieniem i terapią psa z kamicą proszę o kontakt psiediety@gmail.com Pozdrawiam.

   Usuń
 13. Postanowiłam i ja napisać o swoim psie. Cztery lata temu trafiłam do Pani Bogusi Powodem była kamica cystynowa Miśka. Nie pomagały leki, nie pomagała karma. Pies miał zrobioną operację i według weterynarza czekają mojego psa kolejne. Byłam przerażona. Zaczęłam poszukiwania w Internecie, jak pomóc mojemu psu. I tak zaczęła się moja znajomość z Panią Bogusią. Najpierw była to rozmowa telefoniczna. Pani Bogusia wytłumaczyła, że kamica cystynowa polega na odkładaniu się złogów, w skład których wchodzi aminokwas – cystyna. Przyczyną tego jest upośledzony metabolizm tego aminokwasu w organizmie mojego Miśka, co jest najczęściej wadą genetyczną. W celu zwiększenia rozpuszczalności tych złogów weterynarze zalecają zwiększanie ich rozpuszczalność poprzez podniesienie pH moczu, czyli jego alkalizację. Bardzo się zdziwiłam, że profilaktyka kamicy polega na utrzymaniu pH moczu na poziomie zdrowego psa. Jego alkalizacja nie będzie skuteczna. Pani Bogusia pocieszyła mnie, że jej suczka ma kamicę moczową i dieta w kamicy cystynowej przypomina w dużym stopniu dietę w kamicy moczanowej.
  Przyznam, że z obawą podeszłam do proponowanej dietoterapii. Pani Bogusia ułożyła dietę surową i dobrała leki homeopatyczne i preparaty ziołowe. Dzisiaj po 4 latach Misiek jest zdrowy, tzn. rozwój jego choroby jest spowolniony. Choroby genetyczne nie są wyleczalne. Można je jedynie, stosując profilaktykę, spowolnić. Wymaga to co prawda zachodu z mojej strony ale Misiek jest moim przyjacielem i dla niego zrobię wszystko. Zrozumiałam też, że zdrowiu psa służy przede wszystkim zapobieganie chorobom, a nie czekanie aż jakieś choróbsko dopadnie zwierzątko. Beata K. Olsztyn.

  OdpowiedzUsuń
 14. witam mam problem z moim pupilem ma 4 lata i dwie operacje usuwania kamieni z pęcherz, jest na karmie royal ud niestety znów ma zlogi kamieni utworzone na zroscie pęcherza. po analizie kamieni wyszło ze są to amony moczanu co tydzień ma badany mocz na poziom pH gdyż musi mieć utrzymany mocz powyżej 7 pH
  nie wiem co robić gdyż mój luki uwielbia wszystko oprócz tej suchej karmy najlepiej lubi świeże owoce i warzywa
  co mogę mu podawać do jedzenia? nie mogę patrzeć na jego smutne oczka podczas naszego posiłku
  tak bardzo chciałbym podawać mu jedzenie przygotowane przezemnie
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 15. Niestety sucha karmna nie rozwiąze problemu zdrowotnego u psa. Konieczna jest zmiana diety na naturalne jedzenie - surowe lub gotowane oraz dodatek naturalnych suplementów. Jesli takie rozwiązanie wchodzi w opcję, prosze o kontakt psiediety@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 16. Witam serdecznie. Ok 2 tygodnie temu mój piesek 8 letni przeszedł operacje usunięcia kamieni w cewce moczowej i pęcherzu. Po badaniu okazało się,że są to szczawiany wapnia (oxalaty). Dotychczas był karmiony gotowanym mięsem i warzywami ale teraz jest zmuszony jeść specjalną karma Trovet Ud. Mój piesek jest bardzo wybredny i kiedy daję mu tą karmę to nie bardzo mu smakuje a ja nie mogę patrzeć jak on się męczy. Prosze o porady jak mu urozmaicić tą dietę.

  OdpowiedzUsuń